HÂCE MUHAMMED EMKENEKÎ (k.s)HÂCE MUHAMMED EMKENEKÎ (k.s)

HÂCE MUHAMMED EMKENEKÎ (k.s)

Emkene’den Hindistan’a Uzanan İrşad

Hâce Muhammed Emkenekî hazretleri Mevlânâ Derviş Muhammed hazretlerinin oğluydu. Küçük yaşlardan itibaren zâhirî ilimleri iyice öğrendi. Buhara ve Semerkand’ın tanınmış âlimleri yanında yetişti. Bu ilimlerle yetinmedi, mâna ilimlerine yöneldi.

Zaten mâna âleminin büyükleri arasında büyümüştü. Dedesi Mevlânâ Muhammed Zâhid ve babası Mevlânâ Derviş Muhammed hazretleri sâdât-ı kirâmın büyük velîlerindendi. Ecdadı mâneviyat dünyasının sultanları idi. Kendisi de öyle oldu.

Hâce Muhammed Emkenekî hazretleri 918 (1512) yılında Buhara’nın İmkene (Emkene) köyünde doğdu. Bu yüzden kendisine “Emkenekî” (Emkeneli) denildi. Kitaplarda yer alan ismi Muhammed Abdülbâki Emkenekî hazretleri idi. Hâce, sâdât-ı kirâmın özel lakaplarındandı. “Büyük âlim, hoca, mürşid-i kâmil” anlamına geliyordu.

Hâce Muhammed Abdülbâki Emkenekî hazretleri babasından ve dedesinden gördüklerini, devrin âlimlerinden edindiği ilimlerle güzelleştirdi. İlmi ve irfanı birleştirdi. Bu sayede faziletlerle donatıldı. Yüce mertebelere ulaştı. Yüksek makamların talibi oldu. Allah da ona rahmet deryasından ikramlarda bulundu. Devrin gönüller sultanı oldu.

Hâce Muhammed Abdülbâki Emkenekî hazretleri mâneviyat sırlarına erdi. İçine girilmez, kavranılmaz, mühürü açılmaz gibi görünen ne kadar girift konular varsa ona hep kolay geldi. Zira o ilm-i ledün sultanı idi.

Babasının vefatının sonra mürşid-i kâmil oldu. İnsanların irşadıyla ilgilenmeye başladı. Onlara rehberlik etti. Kalplere ışık veren nur oldu. Güneş gibiydi; gönülleri ısıttı. Ay gibiydi; gaflete gömülen nefislere yol gösteren aydınlık oldu. Karanlık dünyanın yıldızıydı; kutub velî oldu.

Semerkand ve Buhara’da hiçbir insan yoktur ki, onu duymuş ve bilmiş olmasın. O ruhaniyet âleminin rehberiydi. Himmet nuruyla insanları hidayete sevkeden mehtabıydı. Onun dergâhına insanlar her yandan geldi. Hidayet nurundan istifade etti.

Hâce Muhammed Abdülbâki Emkenekî hazretleri dergâhı umut kapısı olan bir mürşid-i kâmil idi. Onun kapısı ârifler kervanının konakladığı yerdi. O, takvâ sahibi zatların gönül kıblesiydi. Müridlerin, dervişlerin, sûfîlerin, erenlerin, yârenlerin yardım merkezindeki velîler gavsıydı.

Gerçekten veliydi, ârifti, zâhiddi, keramet sahibiydi. Allah yolunda istikamet ehliydi. Bu yüzden, insanların kalplerine nüfuz ederdi. Şanı yüceydi.

Hakkında anlatılacak ne mi vardı?

Onun eseri çok büyüktü, yüceydi, velîler velîsiydi.

Peki arkasında bıraktığı eseri neydi?

Ardında öyle güzel insanlar bıraktı ki, onlar da binleri, yüz binleri peşinden getirdi. O maden olacak cevherleri iyi bilirdi. İmâm-ı Rabbânî hazretlerinin mürşidi Muhammed Bâkî-Billâh hazretleri onlardan biriydi.

Hâce Muhammed Abdülbâki Emkenekî hazretleri onu özellikle Buhara’dan Hindistan’a göndermişti. Zira ondan neş’et edecek bir velâyet nesli vardı ki, onu bizzat Allah Resûlü Muhammed Mustafa Efendimiz (s.a.v) müjdelemişti:

“Ümmetim arasında Sıla adında biri gelecek. Onun sayesinde pek çok kişi kurtulacaktır.”134

Hâce Muhammed Abdülbâki Emkenekî hazretleri geçmişten geleceğe izler bırakarak ve ardında nice velîler, halifeler, mürşidler, dervişler, sûfîler, erenler, yârenler yetiştirerek 1008 (1599) yılında Buhara’nın Emkene köyünde âhirete irtihal etti.

Ama sâdât-ı kirâmın sırları yok olmadı, bitmedi, tükenmedi. Budanmış filizler gibi çoğaldı, bütün dünyaya yayıldı. Buhara ve Semerkand’dan yayılan ilâhî nurlar Hindistan ülkesine ulaştı.

Şimdi sıra Hindistan’da meydana gelen mânevî güzelliklere ve tasavvuf hayatının oradaki temsilcisi Muhammed Bâkî-Billâh hazretlerine geldi.

Şimdi sıra Hâce Muhammed Abdülbâki Emkenekî hazretlerinin icâzet verip mürşid-i kâmil olarak gönderdiği Allah dostu Muhammed Bâkî-Billâh hazretlerine geldi.

Zira sâdât-ı kirâmın mânevî sırları, rabbânî hikmetleri artık onunla devam edecektir.

Allah Teâlâ bizleri kendisinden ayırmasın.

Allah Teâlâ hepsinin makamını yüceltsin.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s