Muhammed (S.A.V) İsminin Verilmesi

Muhammed (S.A.V) İsminin Verilmesi

Hz. Amine doğuma az bir zaman kala bir rüya gördü. Rüyasında, bedeninden çıkan bir nur, doğu ile batı arasında ne varsa hepsini aydınlatıyordu. Rüya devam ederken bir ses ona doğumdan sonra yapacaklarını bildiriyordu: “Ey Amine!… Sen insanların en hayırlısına, ümmetlerin efendisine hamile oldun … Onu dünyaya getirdiğin zaman, ‘Bir ve tek olan Allah’a sığınırım!’ de ve adını Muhammed koy, halini kimseye bildirme.”

Rebîülevvel ayının 12. günü, miladî takvime göre 571 yılının Nisan ayının 20. günü ve pazartesi gecesiydi. Hz. Amine, o gün çeşitli harikulade hallere şahit oluyordu. Gerçi daha önce de zaman zaman olağanüstü şeyler görüyordu. Fakat bu sefer çok daha başkaydı. Vakit geceye yaklaştıkça, doğum yapacağı hissine kapıldı ve yakın komşusu Şifa Hatun’a kendisine yardımcı olması için haber gönderdi. Şifa Hatun beraberinde birkaç kadınla birlikte Hz. Amine’nin evine geldiler.

Hz. Amine birden evinin içinin nurla kaplandığını, etrafın gündüz gibi aydınlandığını farketti. Uzandığı yatağın yanında bir kase vardı. Bu kase nereden gelmişti, kim koymuştu bilmiyordu. Kaseden birkaç yudum içince ferahladığını hissetti. Derken güzellikleri göz alıcı bazı kadınlar geldi evine. Onları şimdiye kadar hiç görmemişti. Doğacak yavru hakkında konuşuyorlar, birbirlerini ve Hz. Amine’yi tebrik ediyorlardı.

Dünya yaratıldı yaratılalı, gelip geçen bu en hayırlı gecede, yeryüzünün her tarafında Allah’ın emriyle çeşit çeşit hadiseler oluyordu. Bütün gökyüzü, zuhur edecek olan o nura, yani Allah’ın habibine, hürmet etmek istercesine kapanmıştı yeryüzüne. Bu hal yalnız Hz. Amine’nin evindekiler tarafından değil, Mekke içinde, yakın kabilelerde ve dünyanın dört bir yanından dikkatle gözlemleniyordu. Bilhassa kilisedeki papazlar ve havradaki hahamlar, gözlerini gökyüzünden ayırmıyorlardı. Kitaplarından öğrendiklerine göre, Ahir zaman peygamberinin doğuşunu gökte parlayan yeni bir yıldız müjdeleyecekti bütün insanlara… O yıldız, görünür görünmez kitapların müjdelediği peygamber yeryüzünü şereflendirecekti.

Nihayet Hz. Amine, Şifa Hatun’un, “Müjdeler olsun bir erkek evladın oldu” sesiyle kendisine geldi. Doğum gerçekleşmişti. Fakat Hz. Amine, hiç farkına varmamıştı. Çocuğu kucağına aldı, göbeği kesilmişti ve sünnetliydi. Sırtında, iki kürek kemiği arasında mühre benzer bir nişan vardı. Görenler, “Doğrusu biz bunun gibi bir çocuk görmedik” diyerek hayrette kalıyorlardı.
Hemen Abdülmuttalib’e haberci gönderilerek bir erkek torunu olduğu müjdelendi. Abdülmuttalib, kalbinin hızla çarptığını hissediyordu. Gözlerinden sevinç göz yaşları süzülüverdi. Hızlı adımlarla eve geldi, torununu öpüp koklarken oğlu ’ın kokusunu hissetti. Ağlamaklı oldu. Göz yaşlarını kimse görsün istemedi, yüreğine akıttı. Amine’ye dönerek,

-”Çocuğun adını ne koyalım” diye sordu.

Hz. Amine, hamile iken rüyasında gördüğü şeyleri, kendisine neler söylendiğini, kayınpederi Abdülmuttalib’e anlattı. Ona rüyasında, doğacak çocuğuna Muhammed isminin konulması söylenmişti. O da torununun adını Muhammed koydu.

Resûlullah Efendimiz (S.A.V) kendi doğumuyla ilgili olarak şöyle buyurmuştur: “Ben, atam İbrahim’in duası, İsa’nın müjdesi ve annemin gördüğü rüyayım. Annem rüyasında içinden çıkan bir aydınlığın Şam diyarının saraylarını aydınlattığını belirtmişti. Peygamber anneleri hep böyle rüyalar görürler.”

Abdülmuttalib, torununun doğumunun yedinci gününde bir ziyafet düzenledi ve bütün Kureyşliler’i çağırdı. Hemen hemen bütün Kureyşliler bu davete icabet ettiler. Bazıları,
-”Ey Abdülmuttalib! Neden torununun adını bizim atalarımızın adlarına benzer koymadın da daha önce hiç rastlamadığımız bir isim olan “Muhammed” koydun” diye sordular. Abdülmuttalib onlara,
-”Adını “Muhammed (övülen)” koydum, çünkü gökte Allah tarafından, yerde de insanlar tarafından övülen bir kişi olmasını arzu ediyorum” diye cevap verdi.

RESÛLULLAH’IN (S.A.V) İSİMLERİ

a) Kur’an’da Geçen İsimleri
Âlimlerce Resûlullah’in (S.A.V) isimlerinin bazılarının doğrudan veya dolaylı olarak Kur’an’da geçtiği bildirilmiştir:

, Emîn, Mustafa, Müctebâ, Beşîr, , Burhan, Hâtem, Resûlü’r-rahme, Sirâc, Tâhâ, Münîr, Sırât-ı Müstakim, Yâsîn, Hâmîm, Abd, Urvetü’l-vüskâ, Kademü Sıdk, Muhammed, Müddessir, Müzzemmil, Nebiyyü’l-ümmî, Nimetullah, Hâdî.

b) Diğer Kitaplarda Geçen İsimleri
Resûlullah’ın (S.A.V) ismi İncil’de  (veya Faraklit), Rûhu’l-Hak, Rûhu’l-kudüs, Sâhibü’l-kâbid; Tevrat’ta, ; Zebur’da, , Mukîmü’s-sünne şeklinde geçmektedir. Bir hadis-i şerifte Resul-i Ekrem (S.A.V) Tevrat’ta geçen vasıflarını şöyle bildirmiştir:

-”Kulum Ahmed bütün peygamberler arasından seçilmiş bir peygamberdir. Mekke’de doğacak ve Medine’ye (diğer adıyla Tayyib’e) hicret edecektir. Onun ümmeti her hal üzerine Allah’a hamdeden bir ümmettir.”

c) Esmâ-i Hüsnâ ile Ortak Olan İsimler
Peygamber Efendimİz’in (S.A.V) bazı isimleri de esmâ-i hüsnâda geçen isimlerle ortaktır. Evvel, Âhir, Şekûr, Azîz, Azîm, Afüv, Alîm, Fettan, Kuddüs, Kerîm, Mübîn, Müheymin gibi isimleri buna örnek gösterebiliriz.

d) Diğer Peygamberlerle Ortak isimleri
 Efendimizin (S.A.V), Ahmed, Muhammed, Haşir, Âkıb, Seyyidü’l-mürselîn gibi isim ve sıfatları yalnız kendine has olanlardır. Ancak bir kısım isim ve sıfatları, diğer bazı peygamberlerin isimleriyle ortaktır. Mesela , Nebiyyü’r-rahme, Nebiyyü’t-tevbe gibi isimleri diğer peygamberlere de verilmiştir. Bu arada Hz. Âdem’in (A.S) Safiyyullah, Hz. İbrahim’in (A.S) Halîlullah, Hz. Musa’nın (A.S) Kelîmullah gibi isim ve sıfatları, Peygamberimiz Hz. Muhammed (S.A.V) için de kullanılmıştır.
Bu çalışmamızda birçoğunu icmâlî olarak zikrettiğimiz esmâ-i nebînin bir kısmını açıklayarak siz değerli okuyucularımızın istifadesine sunmaya çalıştık. Bugün pek bilinmese de Efendimizin (S.A.V) isimleri geçmişte büyükler tarafından pek çok kitapta kısmen de olsa anlatılmış, hatta esmâ-i nebiden isimler seçilerek, teberrük amacıyla tablo halinde evlere asılmıştır.

Hüseyin OKUR

 

“GAVSI SANİ(K.S.A)”  Sayfasına Gitmek İçin Tıklayın

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s