KURBAN’LA İLGİLİ SIK SORULAN SORULAR

                                

Taksitle kurban alınabilir mi?
Kurbanın peşin alınma zorunluluğu yoktur. Helal olan her türlü alışverişle kurban da alınır. Taksitle alış veriş caiz olduğuna göre kurbanı da taksitle almak caizdir.

Ölmüş kişiler için de kurban kesilir mi?
Ölmüş kimseler için de kurban kesilebilir. Hz. Peygamber de (sav) ümmeti için kurban kesmişlerdi.

Hayır kurumlarına vekalet vererek adak, akika, şükür kurbanı kesilebilir mi?
Elbette güvendiği ve bu görevi hakkıyla yerine getirdiğinden emin olduğu kurumlara kurbanını verebilir, onları vekil ederek kesilmesini onlardan isteyebilir.

KURBAN ETLERİ KİMLERE DAĞITILIR?

Çok hassas olduğumuz konuların başında gelir dağıtım yapılacak kişilerin belirlenmesi. Amaç gerçek ihtiyaç sahibeni ulaştırmak ise bu en iyi şekilde yapılmalıdır.

Daha önceden saha görevlisi arkadaşlarımız başvuruları değerlendirerek veya ihbarlarla tespit ettiği ihtiyaç sahiplilerini evlerinde ziyaret ederek durum analiz raporu hazırlarlar.

Üç kategoride ihtiyaç sahipleri belirlenir gelen yardımların nev’ine göre dağıtım öncelik sırasına göre yapılır.

Dağıtım kamplarda daha önceden verilmiş Kurban fişi karşılığında veya daha önceden belirlenmiş adreslere gidilerek imza karşılığında yapılmaktadır.

KURBAN ETLERİ NASIL DAĞITILIR?

TÜRKİYE’de

Kurban etleri yurt içerisinde entegre tesislerinde şartlara haiz kurbanlıkların noter huzuru da kesilmesi ve etleri işleyerek kavurma haline getirilmesi ile yıl içerisin de ihtiyaç sahiplerine dağıtılmaktadır.

Bu sistem aynı gün kesilip aynı günlerde dağıtılmaktan daha verimli olduğu için benimsenmiştir. İlk hafta herkes dağıtım yaptığı için herkesin evine et girmektedir. Daha sonra ise dağıtım olmadığı için ihtiyaç sahipleri aşlarına katacak et bulamamaktadırlar. Bu nedenle hazırlanmış etlerimiz yıl boyunca ihtiyaç sahiplerinin aşlarında katık olmaktadır.

YURT DIŞINDA

Yurt dışında kesilen kurbanları işleyecek entegre tesis ve saklama imkanı olmadığından kesilen kurbanlıkların etleri aynı günlerde daha önceden tespit edilmiş ihtiyaç sahiplerine et olarak dağıtılmaktadır.

KURBAN VEKALETİMİ NASIL VERECEĞİM?

Banka yoluyla yaptığınız bağışlar için parayı yatırmadan önce “Kurbanımı almaya, kesmeye, başkasına vekalet vermeye, etini dağıtmaya, derisi üzerinde her türlü tasarrufa, Sinan YEŞİLBAŞ’ı vekil tayin ettim.” niyetiniz ile ödemenizi yapınız. Ödeme de  açıklama bölümüne isim soyisim, gsm numarası ve kurbanınızın nev’ini belirtiniz. Dekontunuzu 0216.354 3043 nolu faksa gönderiniz. Ayrıca 0216.354 28 56- 59 nolu telefonları arayarak ta vekâlet verebilirsiniz.

Online yaptığınız bağışlarda vekalet kutucuğunu işaretlemeniz yeterli olmaktadır.

KURBAN FİYATLARI NEYE GÖRE BELİRLENİR?

Değerli bağışçımız, Kurban fiyatları belirlenirken bir çok kriter göz önünde bulundurulmaktadır.

Hayvanın Büyüklüğü (Kilosu)
Hayvanın Cinsi
Kesim Yapılan Ülkedeki Fiyat aralığı
Güvenlik
Kesim Yapacakların ehliyetli olması
Kullanılacak tesisin donanımı
Yardımcı Personel Sayısı
Saklama ve Dağıtım Giderleri
Kesilen kurbanın etinin işlenmesi
Ambalajlama
Ve diğer giderler

Tüm bunar kurban fiyatını etkileyen faktörlerdir. Sizin ibadetiniz olan kurban kesimi için gerekli tüm maliyetler yine sizin tarafınızdan karşılamalı. İşte o zaman tam manasıyla ibadet yerine getirilmiş olmaktadır. Çünkü Dernekler çalışmalarını gelen bağışlar ile yürütmektedir. Diğer bir bağışçının başka bir niyetle yaptığı bağışın, sizin ibadet niyetiyle yaptığınız kurban bağışına finans olması çok doğru bir çalışma değildir.  İbadetinizin sıhhati için derneğimiz kurban organizasyonundaki masrafalar bağışçıdan almaktadır.

2012 yılı için 25 ülkede yapılacak kurban çalışması için 1 (bir) hisse karşılığı 450 TL / 200 EURO / 250 USD dir. Kurbanlıklar ülkenin durumuna göre, küçükbaş tek hisse, büyükbaş 7 hisse olarak kesilmektedir.

Kesilen tüm kurbanlar dini ve kanuni şartları taşımaktadır.

KURBANIM NEREDE KESİLECEK?

Değerli bağışçımız, Beşir Derneği 2012 yılında Türkiye dâhil 25 ülkede kesim organizasyonu gerçekleştirecektir.

Kesim yapılacak ülkeler ; Türkiye,  Arakan(Mülteci),Bangladeş, Pakistan, Filistin, Suriye, Sudan, Somali, Güney Afrika, Bosna, Sancak, Karadağ, Endonezya, Liberya,  Cezayir, Azerbaycan, Moldova,  Kırgızistan,  Kazakistan, Moğolistan, Bulgaristan, Makedonya,  Yunanistan, Kosova, Arnavutluk’tur.

Siz 450 TL kurban bedelini yatırmak suretiyle, 25 ülkede yapılacak kurban organizasyonuna katılmış olmaktasınız. Toplanan bağışlar ülkelerin ihtiyaç analizine göre taksim edilerek kesimler gerçekleştirilecektir, bu şekilde sizler dünyanın dört bir yanındaki bu hayır hizmetinin tamamına ortak olmuş olacaksınız.  Ancak kurbanınızın özellikle x kesilmesini isterseniz açıklama bölümünde belirtmelisiniz.

İbadetinizi en doğru şekilde yapabilmeniz için çalışmaktayız. Allah cc niyetlerinizi ve ibadetlerinizi kabul buyursun.

KURBANIMIN KESİLDİĞİNDEN NASIL HABERDAR OLACAĞIM?

Değerli bağışçımız,

Yapmış olduğunuz kurban bağışı ile ilgili bilgi size iki şekilde ulaştırılmaktadır.

1-      Sisteme girdiğiniz GSM numarasına “ Kurbanınız xxxxx yerde kesilmiştir. Allah cc yaptığınız ibadeti kabul buyursun.” Şeklinde bilgilendirme mesajı alacaksınız.

2-      Web sayfamız üzerinden T.C. kimlik numaranızla giriş yaparak kurbanınızın nerde kesildiğine dair  bilgi notu ve kesime ait resim, video gibi görsellere de ulaşacaksınız.

Güveniniz ve bağışlarınız için teşekkür ederiz.

      >GAVSI SANİ(K.S.A)”  Sayfasına Gitmek İçin Tıklayın

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s