İNŞALLAH MAŞALLAH (Doğru Kullanımları)

{ YAZI TANITIM VİDEOSU }

Okumaya niyetlendiğiniz bu yazıyı tanıtan 30 saniyelik bir videonuz var. Okumadan, okuyacağınız yazı hakkında bilgilenmek isterseniz lutfeder izlersiniz…Hayırlı seyirler.

İNŞALLAH MAŞALLAH

Allah Tealâ bazı zaman ve mekanlar vesilesiyle müminlerin sevaplarını katladığı gibi, birçok kelime ve cümleleri de zatıyla irtibat vesilesi kılarak hayır ve sevap lütfediyor. Böyle kelimelerin her biri bir dua, bir zikir yerine geçiyor.
Yüce dinimiz İslâm her alanda olduğu gibi konuşmada da  ve prensipleri olan bir dindir. Günlük hayatımızda kullandığımız bazı kelimeler dinden çıkaracak kadar tehlikeli iken, bazı kelimeler ise konuşana da dinleyene de şifadır,
Besmele-i şerifi,  gibi ifadeleri düşünün… Bunlar, kendisi de hayır olan, nice hayır ve güzellikleri hayatımıza devşiren sözlerdir. Elbette böyle güzel ifadelerin manalarını bilmek de gerekir. Aksi halde yersiz ya da yanlış kullanarak fayda umarken yanlışa düşmüş oluruz. ‘’ diyerek başlayalım.

Besmele-i Şerif

Her işimizin başında besmele çekeriz, “Bismillâhirrahmânirrahîm” deriz. Yani “Rahman ve rahim olan Allah’ın adıyla…” Hangi işe başlıyorsak, her ne yapıyorsak ‘Allah’ın adıyla’ başlayarak bereket, rahmet katarız işimize.
Besmeleyi neredeyse her işimizin başında kullanmamız faydalıdır ama bazı yerlerde kullanmamız ise şarttır. Mesela kurban keserken mutlaka besmele çekilmelidir. Yine Şafiî mezhebine göre namaz kılarken öncesinde besmele çekmek gerekir.
Efendimiz s.a.v.’in besmeleye dair birçok hadis-i şerifi vardır. İkisini zikredelim:
“Besmele ile yazı yazanın haceti kolaylaşır, Allah Tealâ da razı olur.” (Deylemî)
“Besmele ile yenen yemek bereketli olur.” (ibn Mâce)

İnşallah

İnşallah, “Eğer ” anlamına gelir. Gelecekle ilgili bir dilek ya da niyet belirtecek olduğumuzda, “inşallah” deriz. Çünkü geleceği ancak Allah bilir ve Allah’ın dilemesi dışında hiçbir şey olmaz. İnşallah sözü, kâinattaki her şeyin ’ın tasarrufunda olduğunu kabul etmenin, yani O’na teslimiyetin ifadesidir. Nitekim Fetih suresinde, Efendimiz s.a.v. ve beraberindeki müminlerin Mescid-i Haram’a girecekleri “Mescid-i Haram’a inşallah gireceksiniz.” ifadesiyle haber verilir. (Fetih, 27)
Allah Tealâ, Hz. İsmail ile babası Hz. İbrahim arasındaki kıssayı ise şöyle anlatmıştır: “Yavrucuğum! Rüyada seni (kurban olarak) boğazladığımı görüyorum; bir düşün, ne dersin, dedi. O da cevaben: Babacığım, emrolunduğun şeyi yap. İnşallah beni sabredenlerden bulursun.” dedi (Saffat, 102).
Buradaki inşallah ifadesi aynı zamanda dua manası taşır. Peygamber Efendimiz s.a.v. de mezarlığa uğrayınca, ölüm muhakkak olduğu halde ilahî terbiye gereği olarak “İnşallah biz de size kavuşacağız.” buyurdu. (Müslim)

Allah Tealâ Kehf suresinin 23 ve 24. ayetinde de şöyle buyurmaktadır:

“Hiçbir şey için ‘Bunu yarın yapacağım’ deme. Ancak  (yapacağım de). Unuttuğun zaman Allah’ı an ve ‘Umarım Rabbim beni doğruya daha yakın olana eriştirir’ de!”
Muhammed Emin el-Herevî hazretleri bu ayetin nüzul sebebini şöyle anlatır:
“Rivayete göre Kureyşliler, Efendimiz s.a.v.’e Cebrail, Ashab-ı Kehf ve Zülkarneyn hakkında sorular sorduklarında Peygamberimiz onlara ‘Size bunların cevabını yarın vereceğim.’ dedi. Bunu söylerken inşallah ifadesini eklemedi. O yüzden vahiy tam on beş gün ertelendi. Bu durum kendisine çok zor geldi ve Kureyşliler de yaygara yapıp onu yalanladılar. Daha sonra da Kehf suresinin 23 ve 24. ayetleri nazil oldu.”

İnşallah kelimesini geçmiş zaman için kullanmak doğru değildir. Mesela “Ben geldim inşallah!” diyen bir kişi hem “geldim” diyor, hem de “eğer Allah isterse” demiş oluyor ki bu yanlış bir ifadedir. Bunun yerine “Ben geldim bi-iznillâh (Allah’ın izniyle geldim)” demesi daha doğru olur.
Yine  konusu şüphe barındırmayacağı için inşallah denmez. Mesela “Sen müslüman mısın?” sorusuna “Elhamdülillah müslümanım!” diye cevap verilir ama “Müslümanım inşallah…” diye cevap verilmez. Çünkü o zaman kişi imanı konusunda şüphe etmiş olur ki bu da küfrü gerektirir. Ayrıca  etmiş olan kişi zaten inanmayı geçmiş zamanda yapmıştır. Dolayısıyla bu bakımdan da söz yanlış olur.

Hatta  konusunda inşallah kelimesi gelecek için bile kullanılmaz. Yani “Ben  üzere öleceğim inşallah” denmez. Çünkü bu söz de imana dair şüpheye işaret etmiş olur. Akaid kitaplarında bu bölümle ilgili geniş açıklamalar vardır.

Maşallah

Maşallah da günlük hayatımızda en sık duyduğumuz kelimelerden biridir, Manası “Allah’ın istediği şey” veya “Allah’ın isteği” demektir. Beğendiğimiz, takdir ettiğimiz kişi ve durumlar için maşallah deriz. Böylece Allah’ın takdirine teslim olur, kalbimizi de hasetten arındırırız.
Bu sebepledir ki her yerde levha halinde karşımıza çıkar maşallah. Bazen sünnet olan çocuklarımıza nazar değmesin diye yakalarına, bazen bir kapının üzerine, bazen özenle yaptığımız bir esere, bazen de ticarethanemizin en nadide yerine asarız maşallah levhasını. Yahut bir kamyonun tepesinde, annelerin ninnilerinde çıkar karşımıza.
Efendimiz s.a.v. nazara karşı “Maşallah, bârekallah veya mâşâ Allahu lâ kuvvete illa billâh” denilmesi gerektiği belirtilir. Yani “Allah’ın dilediği gibi, Allah mübarek kılsın veya Allah’ın dilediği gibi, Allah’tan 1 başka kuvvet sahibi yoktur.”

İngilizlere Göre Maşallah

Maşallah kelimesinin toplumumuzdaki izdüşümü ve tesiri önemlidir. Hatta bu konuda bazı latifeli rivayetler de vardır: Bir İngiliz sigorta firması Osmanlı’nın son döneminde araştırma yapmak üzere elemanlarını İstanbul’a yollar. Görevliler araştırmalarını tamamladıktan sonra İngiltere’ye umutsuz bir şekilde geri dönerler ve şirkete şöyle bir rapor sunarlar: “İstanbul’da öyle bir sigorta şirketi var ki baş etmemiz mümkün değil. Bütün evlerin üzerinde levhası var. Şirketin adı da Maşallah!”

Mehmet İkram Cesur

GAVSI SANİ(K.S.A)”  Sayfasına Gitmek İçin Tıklayın     >              

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s