MÜRŞİD KISKANÇTIR

 MÜRŞİD KISKANÇTIR 148785841824980

Bir mürid daima,mürşidiyle olan muhabbet ve sadakat temeline dayanan ilişkisini,iki sevgili ilişkisi gibi anlamalıdır.Nasıl kı aşık, sevdiğini her şeyden kıskanırsa; bilsin ki kamil mürşid, ondan çok daha fazla kıskanmaktadır. Hangi sevgili  kendisine yazılmış bir aşk mektubunun veya kendi tarafından sevgiliye yazılmış bir mektubun, başkalarının eline geçmesini ister ?Buna aşk şarabından içmiş hiçbir aşık rıza göstermez. Eğer gösteriyorsa,aşkı gerçek aşk değildir.

94

Mürşidler de mutlak aşk olan,Allah aşkına yandıkları için, mecazi aşıklara göre çok daha fazla kıskançtırlar. Hatta Gavsımızın: “Sadatlar sofisini esen rüzgardan dahi kıskanır.” mübarek sözlerini hatırlıyorum. Bizler de mürşidimizi üzmemeli, hatta kıskançlık tan kaynaklanan gazabına duçar olmaktan sakınmalıyız. Ayrıca başka mürşidin resmine bakmak ve sohbetini okumak; bizi kendi mürşidimizden soğutur, muhabbeti azaltır.Evimize, sitemize ve kalbimize başka mürşidlere ait resim ve sohbetler koymamalyız çünkü kalp kayar oynak ve dönektir, hassastır. Ölene de muhabbet istemezler, türbelere sık gidilmesinden de hoşlanmazlar anca seyhlerini rabıta yaparlarsa (izin verilir).
Uyarımız sayfa sahiplerine başka mürşidlerin ne resmi, ne de sohbetlerini paylaşmayın. Sufilerin kalpleriyle oynamayın, vebalin altından kalkamazsınız. Gavs (k.s) kabul etmez, hesap sorar.
“Sadatlar sofisini esen rüzgardan dahi kıskanır.”
Gavs-ı Sani hz [kuddise sırruhu]
“Biz istemiyoruz sofilerin üzülmesini. Bir sofinin ayağına diken batsa Sadat-ı Kirâm’ın canı acıyor.”
Gavs-ı Sani hz [kuddise sırruhu]
Bu iki söz her şeyi anlatıyor.
Peygamberimiz’de  (a.s) kıskançtır.Yazımızı, Allah’ın ( c.c) kıskanç olduğuna dair bir hadis i şerifle noktalamak istiyoruz.Peygamber efendimiz şöyle buyurmuşlar:
“Allah’tan daha fazla kıskanç kimse yoktur. Bu sebebtendir ki, fevahişin açığını da kapalısını da haram kıldı. Medihten Allah cc. kadar hoşlanan bir kimse de yoktur.Bu sebeptendir ki nefsini medhetmìştir.”  (Buhari, Müslim )
SEYYİD İHSAN EROL
GAVSI SANİ(K.S.A)”  Sayfasına Gitmek İçin Tıklayın     >              
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s