EVLENECEK GENÇLERE: ‘EŞLER ARASINDA DENKLİK ÖNEMLİ’ (M.SAKİ EROL)

 

EŞLER ARASINDA DENKLİK ÖNEMLİ

Evlenecek gençler arasında denkliğin olması önemlidir. Denklik eşler arasında uyum ve anlaşmayı sağlar, dengeli ve ahenkli bir evliliğe vesile olur. Dini, ekonomik, kültürel ve sosyal açıdan birbirine denk olan gençlerin birbirinin dilini ve ihtiyaçlarını daha iyi anladığı bilinen bir gerçektir.

denklikDİNDARLIK AÇISINDAN DENKLİK

Eşler arasında önce dini açıdan bir denklik olmalıdır. Mesela dindar bir kadın dinden bihaber bir erkekle denk değildir ve böyle kimselerin evlenmeleri mahsurlu olarak görülmüştür. İnsan, hayatını paylaşacağı kişiden ister istemez etkilenecektir. Bu etkilenme dindarlığa meyil şeklinde olursa ne ala! Fakat olumsuz manada olursa, yani dindar olan eşin dini hassasiyetlerini geri plana atmasına sebep olursa -Allah korusun- büyük bir kayıp demektir. Dini açıdan denklik sadece eşleri ilgilendirmez. O ailede yetişecek olan çocukları da etkiler. Anne yahut babasının önemsemediği ahlak ve ibadetler bir çocukta nasıl yer edebilir? Şüphesiz hidayet Allah’tandır ama Allah Rasulü’nün (s.a.v) şu hadisini de unutmamak gerekir: “Her çocuk (İslam hakikatini kabul edecek bir) fıtrat üzerine doğar. Ancak onu ailesi Yahudi, Hristiyan, müşrik veya mecusi yapar.”

KÜLTÜR FARKI PROBLEM OLDUĞUNDA

Eşler arasında sorun olan meselelerden biri de kültür farkıdır. Farklı memleketlerden, farklı adetlerin benimsendiği yerlerden, farklı sosyo-kültürel yapıdan gelen eşlerin de problem yaşama ihtimali büyüktür. Böylesi bir farklılık önemli işlerden, günlük hayatın ufacık detaylarına kadar her alanda sorun olarak ortaya çıkabilir. Kültür farkının ailede sorunlara yol açmaması için ya idare edebileceğimiz, yabancılık çekmeyeceğimiz kültürdeki kişileri eş adayı olarak değerlendirmeli ya da bu konularda daha geniş ve anlayışlı olmalıyız. Aksi halde ortak noktayı bulmak, geçim sağlamak zordur.

EĞİTİMLİ VE EĞİTİMSİZ EŞLER

Günümüzde boşanmaların bir çoğu eşler arasındaki eğitim farkından da kaynaklanıyor. Eğitimli olan ve olmayan eşler arasında ya karşıdakini küçümseme ya da aşağılık kompleksine girme gibi davranışlar meydana geliyor. Erkeğin eğitimli olduğu durumlarda karısını adamdan saymama, sözünü ciddiye almama gibi davranışları en çok bilinen sorunlardan. Kadının eğitimli olduğu durumlarda ise eğitimsiz olan kocanın komplekse girmesi yine en çok yaşanan geçimsizlik sebeplerindendir. Ancak unutulmamalı ki bunlar kabaca yapılmış genellemelerdir. Kadın ve erkek tarafında her iki durumun da tam tersi şekilde cereyan ettiği de bilinmektedir.

EKONOMİK DURUM AÇISINDAN DENKLİK

“Parayla saadet olmaz” sözü doğrudur. Mutluluk doğrudan paraya bağlı değildir ancak eşlerin ekonomik açıdan alışkanlıkları, paraya bakışları evlilikte sorun çıkartan sebepler arasındadır. Bu sebeple eşlerin ekonomik anlamda da denk olmaları ortak noktada buluşma anlamında önemlidir. Mesela çok zengin bir kızın fakir bir erkekle evlenmesi yaşayacağı hayatı baştan kabul etmesi anlamına gelir. Ancak fiiliyatta her zamana bu gerçekleşmeyebilir. Bir kadın genelde, kocasının geliri az diye sorun çıkartmaz, ama kendi ihtiyaçlarının karşılanmamasını problem eder. Bu doğrudan olmasa da gelirin azlığına dair dolaylı bir şikayettir. Yahut karısının isteklerini fazla bulan erkeğin bunun için karısıyla arası bozulabilir.

GERÇEKÇİ KARARLAR İÇİN AİLELERİN FİKRİNİ ALMALI

Denklik, uyum için yegane şart olmasa da son derece mühimdir. İnsan yaşadığı ilk heyecanla eşinin içinde bulunduğu şartları önemsemeden bir an önce yuvasını kurmak isteyebilir. Ancak unutulmamalı ki evlilik ilk heyecanın taşıyabileceği bir yük değildir. O ilk heyecan gittiğinde evliliğin getirdiği sorumluluklar ve problemler ağır bir yük olarak omuzlarımıza binebilir. Bu durumun önünü almak ve evliliği bir yük değil de karşılıklı saadet vesilesi yapmak için eş seçiminde dikkatli olmalıyız. Özellikle gençler bu konularda ailelerinin fikirlerini önemsemeli. Evlenmek istediği kişiyle arasında bazı konularda denklik sağlanmadığını düşündüğünde bunu ailesine ve büyüklerine sormalıdır. Onların desteğini ve dualarını alarak attıkları evlilik Allah’ın izniyle en az sorun yaşanan evlilik olacaktır.

 

Muhammed Saki Haşimi

 

Bu yazı semerkandaile.com’ dan alınmıştır

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s