RAMAZAN İKLİMİ VE TAKVA BAYRAMI

Ramazan’ın son on günü

Rasulullah s.a.v. Efendimiz, Rama-zan’ın son on gününü -sürekli olarak- camide geçirirdi. (Buhârî, İtikâf 1)

ramazan 1

İbadet niyetiyle zamanını camide geçirmeye “itikâf” denir. Orada yatar-kalkar, yemeğini orada yer ve zorunlu ihtiyaçlar dışında oradan çıkmazdı. Şöyle buyururdu: “İtikâfa giren kişi, bütün günahlardan uzak kalır ve bütün iyilikleri yapan bir kişiye verilen sevap kadar ona sevap yazılır.” (İbn Mâce, Sıyâm 67)

Ramazan ayını, bütün bir yıla ışık tutan ve onda kazandığımız ibadet hazzını, kulluk şuurunu bütün bir yıla yaymamız gereken özel bir zaman dilimi olarak kabul etmeliyiz. Yoksa ibadet yapmayı Ramazan ayına has kılan ve diğer aylarda bu hassasiyeti kaybeden bir anlayışa asla kapı aralamamalıyız. Böyle bir anlayışın, Rasulullah s.a.v. Efendimiz’in yaşantısıyla taban tabana zıt olduğunu bilmeliyiz.

Bayram

Oruç ibadeti, müminlere takvayı yani Allah’a karşı gönül hassasiyetini kazandırıyor. Ramazan’ın gecelerini ve gündüzlerini imkanı nisbetinde değerlendirerek geçirenlere Yüce Mevlâ bu ayın sonunda bir bayram ihsan ediyor. Bu müminlerin bayramı, oruçluların bayramı, takvayı kazananların bayramıdır. Oruç tutan ve ibadetlerini yerine getiren müminler bayramı hak etmişlerdir. Bayramı doyasıya yaşamalıdırlar. Çocuklarıyla, arkadaşlarıyla, akrabalarıyla, komşularıyla…

Biz bayramımıza, bayram namazıyla başlarız. Sonra birbirimizle bayramlaşır kucaklaşırız. Komşuları ziyaret eder, birbirlerimize izzet ve ikramlarda bulunuruz. Helal çerçevede doyasıya eğleniriz. Peygamber s.a.v. Efendimiz’in uygulamasının böyle olduğunu biliriz.

Bayram o bayram ola…

şevval

Mehmet Işık | Ekim 2006 | SEMERKAND DERGİSİ

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s