RABITANIN DELİLLERİ

RABITANIN DELİLLERİ

Şayet , ”Rabıtanın  sabit bir aslı var mıdır? “ diye sorulursa deriz ki: “Evet, vardır.Rabıtanın aslı Allah’ın [celle celaluh]kitabı olan Kur’an,Hz. Resulullah ’ın  [sallahu aleyhi vesellem]sünneti  ve imamlarımızın sözleridir.”

Kur’an –ı  Kerim’deki  deliller:

Cenab-ı  Hak,

“Ey iman edenler! Allah’tan korkun .O’ na yaklaşmaya vesile arayın ve yolunda mücahede edin ki kurtuluşa eresiniz”(Maide 5/35) buyurmaktadır .

Şayet ,”Ayetteki  vesileden maksat ,rabıta  olmayabilir” dense deriz ki : “Evet,söz konusu ayetin manası umumidir.Fakat emredilen şey,vesiledir.Vesilelerin en faziletlisi ise rabıtadır.Zira vesile,ya Resulullah Efendimiz ‘dir  [sallallahu aleyhi vesellem] ya da onun varisi ve vekili olan kamil velilerdir.Sonra  Allah Teala,

“ ( Resulum !) De ki : Eğer Allah’ı seviyorsanız bana uyunuz ki Allah’da sizi sevsin ve günahlarınızı bağışlasın “(al-i İmran 3/3’ı) buyurmaktadır.

Görüldüğü gibi bu ayet-i kerimede rabıtanın zaruretine işaret vardır.Çünkü tabi olmak, tabi olunan kimseyi görmeyi gerektirir.Bu görüş, ya hissi ya da mana yolundan hayal etmekle olur.İşte rabıtadan maksadımız budur.Aksi halde ittiba gerçekleşmez ve itibadan söz edilemez.

Rabıtanın sünnetteki delili:

Buhari’nin ifadesine göre ,Hz. Ebu Bekir’in [radiyallahu anh], “Ya Resulullah, her yerde hatta helada bile , senin ruhaniyetin bedenden ayrılmıyor, bundan haya ediyorum” diyerek halini şikayet etmesidir

Rabıtayı hiç kimse inkar edemez. Onu,ancak ezelde hüsran ve mahrumiyet yazısıyla damgalanan kimseler  inkar  edebilir.Bu hale düşmekten  Allah’a sığınırız. Rabıtayı inkar eden kimse,şayet Allah’ın veli  kullarını kabul ediyor ve onların varlığına inanıyorsa, onların sözlerini de kabul etmesi gerekir.  Çünkü velilerin tamamı rabıtayı kabul etmekte,güzel  bir şey olup  faydasının  büyük olduğunu  açıkça ifade etmektedirler.Hatta bu hususta görüş birliğine varmışlardır. Nitekim onların mukaddes sözlerini araştıran ve hoş kokulu sohbetlerini birazcık da olsa koklayan herkes ,rabıtanın sağladığı faydaları açık bir şekilde görecektir. Şayet rabıtayı inkar eden kimse,velilere itikad etmiyor,onların varlına inanmıyorsa,o zaman şer’i ilimlerde imam olan,dinin asli ve fer’i meselelerini bilen alimlerin sözlerini dinlemek zorundadır. Halbuki  dört mezhebin her birinde birçok imam,açık veya ima ile rabıtadan bahsedilmiştir.

KAYNAK:  Behcetü’s Seniyye

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s