MENZİL ÇORBASI HAKKINDA

Her gün binlerce kişinin ziyaret ettiği Adıyaman’ ın Menzil köyündeki mürşidi kamil, Allah dostu zat’ ın kendi yaşadığı ve bağlılarına telkin ettiği sadece Kur’an ve sünnetten ibarettir. Bu kutlu yol Resulullah’ ın (a.s) ahlakı ile ahlaklanmayı kendine şiar edinmiş; Allah’ ın izni ile hal, hareket, fikir, isim, icraat olarak içerisine girdikleri her işi bu şiarın boyası ile boyamışlardır. Resulullah efendimizin (a.s) misafir ahlakı ile ahlaklanmak da bu şiarın bir cüzüdür.

Fahri kainat efendiniz (a.s) birbirlerini Allah için ziyaret edenlere şu müjdeyi vermiştir: “Herhangi bir kul, kardeşini Allah rızası için ziyaret etmeye gelirse, ona semada bir melek “İyi yaptın. Cennet sana helal oldu.” diye seslenir. Allah da yüce Arş’ında: “Kulum benim rızam için ziyarette bulundu.” der ve onun için cennetten başka hiçbir sevaba razı olmaz.” (Bezzar)

Efendimiz ayrıca misafirlerine ikramlarda bulunmuş ve bu hayırlı işi tavsiye etmiştir: “Size bir ziyaretçi geldiği zaman ona ikramda bulunun.” (Ramuz el-Ehadis)

Menzil’ de ikram edilen çorbanın özü de bu sünnettir. Neden ‘çorba’ hikmeti bilinmez ancak bu ikram Sadatların tamamının yaptığı bir iştir ve nesilden nesile böyle gelmiştir. Çorbanın kıymeti çorba olması ile değil Sadatların bir ikramı olmasıyladır. Evliyaullahın ikramı, sözleri gibi kalbe şifadır. Tesir eder.

“Menzil çorbası bitmez” derler..

    Bu sözdeki asıl mana berekettir. ‘Bitmez’ denilen çorbanın kazanı değil, bereketidir. Bunu diyenlerin delili de Resulullah efendimizin (a.s) şu hadisidir:

“Şunu iyi bilesiniz ki, her misafir kendi rızkı ile gelir. Ve kimse kimsenin rızkını yiyemez, eksiltemez. Hatta misafir, bir evin bereketini arttırır ve o evin rızkında artma olur” buyurur.

Evet Menzil’ de bir kaptan birden fazla kişi çorba içer. Bu bereket vesilesidir. Hadis-i şerifte Efendimiz buyuruyor:

“Allah’ın en çok sevdiği yemek, üzerinde ellerin çoğaldığı yemektir.” (Taberani)

Güzelden güzel olmayan bir şey çıkmaz. Ehlibeyt bu yüzden güzeldir. Güzel, güzeli ikram eder. Bu çorba bu yüzden güzeldir. Bu ikram güzelliklere vesile olur. Bu kadar güzellik arasında çirkin kalmak abes olur.

Güzeli güzel edip, güzellerle beraber eden Allah’ a hamd olsun.

Mustafa Sefa EREM

 

Kaynak: Ahiretrehberi.com

Konu ile ilgili grafikler: 

ana

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s