KIZ ÇOCUKLARIMIZIN EĞİTİMİ

Dinimizin erkek olsun kadın olsun herkes için ilme ne kadar değer ve önem verdiğini biliyoruz.

kız çocuklarının eğitimiHer Müslüman için dinini yaşayacak kadar ilmihal bilmesinin farz oluşu gibi Müslümanların işlerini idare ve idame ettirmek üzere, onların maslahatını temin için toplumun bir kesiminden bazı fertlerin de beşeri ilimler dediğimiz sosyal ve fen bilimleri üzerinde ihtisaslaşması gerektiği; alimler tarafından vurgulanmış ve toplumun tamamı tarafından terk edilmesi ise caiz görülmemiştir.
Eğitim; toplumların ilerlemesi, gelişip büyümesi ve ayakta durması için en temel taşlardan biridir. Bu nedenle bilinçli, kültürlü, sağlıklı ve eğitimli bireyler yetiştirmek son derece önemlidir. Çünkü ancak bu şekilde yetişmiş bireylerin oluşturduğu toplumlar, bu uzun ve zorlu yolculuğu sağlıklı bir biçimde tamamlayabilir.
Artık eğitimin kadın ve erkek için kaçınılmaz bir zorunluluk olduğunu biliyoruz. Bazen bu farkındalığı, “keşke”lerle ifade ediyoruz. Bu, insanın hayatta ihtiyaç duyup da ulaşamadığı şeyler için en çok kullandığı kelimelerden biri. Her insan çalışmak zorunda. Maişetini temin etmek, sorumlu olduğu kimselerin rızkını kazanmak durumunda. Hal böyleyken hayatın her sahasındaki insanlar yekdiğerine de muhtaç.
Bu ayki yazımız özellikle kız çocuklarımızın eğitimi hakkında. Giriş bölümünde de bir nebze olsun, onların çalışma hayatındaki yeri ve önemine işaret etmeye çalıştık. Algılarımızın ötesinde İslami bilincin dirileştiği günümüzde, kızların okuyup hayata atılmalarının, insanlara hizmet etmelerinin ne denli önemli olduğunu daha iyi kavramaya başladık. Kadın öğretmen, kadın doktor-dişçi, kadın grafiker, kadın terzi, kadın şoför, kadın muhasebeci vs. hemen her sahada, bir hassasiyetin tecellisi olarak aranır oldu.

HZ. PEYGAMBER (S.A.V) OKUMA-YAZMA ORANININ ARTIRILMASI İÇİN YOĞUN ÇABA GÖSTERMİŞTİR

Kız çocuklarının okutulması, erkekten ayrı görülmeksizin dinimizce emredilmiştir. Hz. Peygamber (s.a.v) döneminde hiçbir kadın toplum hayatından dışlanmamıştır. Medine döneminde eğitim-öğretim seferberliğine girişen, Medine’yi ilim merkezi yapma hizmetinde olan Hz. Peygamber (s.a.v) okuma-yazma oranının artırılması için yoğun çaba göstermiştir. Bedir Savaşı’nda esir alınan müşriklerden okuma-yazma bilenlerin her birine onar Müslüman çocuğa okuma yazma öğretmeleri karşılığında serbest bırakılma şartını getirmesi, bilgiye verdiği önemi; erkeklere ders verdiği gibi istek üzerine kadınlar için de haftanın bir gününü tahsis ederek ders vermesi, kadınların eğitimine gösterdiği hassasiyeti ifade etmektedir.
Çocuklarımız arasında ayrım yapmamak, adalete ve eşitliğe riayet etmek de eğitimlerini daha kolay ve verimli bir hale getirecektir. Peygamber Efendimiz (s.a.v) “Çocuklarınız arasında adaletli olunuz” (Buhari, Edeb,18) buyuruyor. Ve özellikle kız çocuklarının üzerinde durarak, “Kimin üç kızı olur da onları barındırır, ihtiyaçlarını karşılar, onlara iyi muamele ederse elbette cennet ona vacip olmuştur” (Tirmizi, Birr, 13) buyuruyor.  

EĞİTİM DEYİNCE BİZ EBEVEYNLER NE ANLIYORUZ?

Eğitim uzun soluklu bir süreci gerektiriyor. İlkokuldan hatta öncesinden başlayıp üniversite ve sonrasına kadar… Peki, eğitim deyince biz ebeveynler ne anlıyoruz? Sadece çocuklarımızın okula salıverilmesini mi? Elbette, böyle anlaşılmamalı. Eğitim bir terbiye sistemidir. Terbiyeden yoksun bir eğitim fayda vermeyeceği gibi netice de vermez. Ahlaki öğretilerden soyutlanmış, içi boşaltılmış veya desteklenmemiş bir eğitim başarı yerine hüsran getirebilir. Çoğu zaman ailelerin çocukları için çalışıp didindiklerinin, saçlarını süpürge ettiklerinin, para kazanıp evlatlarına göndermek için gecelerini gündüzlerine kattıklarının hikayelerini ya duymuş ya da yaşamışızdır. Buna rağmen çoğunlukla bir serzeniş vardır.
Aileler olarak unutmamalıyız ki çocuklarımızı okutmak sadece onları okula göndermek, masraflarını karşılamak değildir. Bir anne veya baba, nasıl çocuklarını küçükken koruyup kolluyorsa büyüyüp ergen olmaya başladıklarında da aynı hassasiyeti göstermek zorundadır. Kiminle arkadaşlık ettiğinden ne yediğine, neyi seyrettiğine, ne giydiğine, neyi okuduğuna varana kadar onların takipçisi olmalıdır. Bu; zamanın “anne baba baskısı” gibi yanlış algısının aksine onları koruyup kollamak, gözetmektir.
Bugün “Ne desek olmuyor, söylüyoruz ama dinlemiyorlar” gibi serzenişlerin arkasında çocuklarımızın değil bizim ihmalkarlığımızın olduğunu unutmayalım. Ve “Ağaç yaş iken eğilir” sözünü kendimize bir düstur edinelim. Hayatın koşturmacası içinde çocuklarımızı ihmal etmeyelim. Her şey çoluk çocuk için derken onları unutmayalım.

ÇOCUKLARIMIZLA İLETİŞİMİMİZ KUVVETLİ OLMALI

Kız çocukları daha naif ve naziktir. Fıtratları gereği bu özellikleri onları dışarıdan gelebilecek tehlikelere karşı daha kırılgan ve daha müteessir kılar. Onlar çevrelerinde gördüklerinden daha hızlı ve tesirli bir şekilde etkilenirler. Ergenliğe yeni yeni adım atan bir kız çocuğu neyin yanlış neyin doğru olduğunu, karşılaştığı yeni şeyin kendisine nasıl etki edeceğini kestiremeyebilir. Zararı olabileceğini anlayamayabilir. Ve ebeveyn kontrolü dışında gerçekleşen zararlı karşılaşmalar, onun yaşam tarzı haline gelebilir. Siz farkına vardığınızda artık pek çok şey değişmiş; evladınızın konuşmasından giyimine, alışkanlıklarından düşüncelerine, giyim kuşamına ve eğitim hakkındaki fikirlerine kadar pek çok şey başkalaşmıştır. Bu sebeple, vakit geç olmadan ebeveynler çocuklarıyla iletişimlerini her zaman kuvvetli tutmalı ve onlar için gerekli tedbirleri almalıdır. Zira onlar göz nuru oldukları kadar Allah’ın bize emanetidir de. Hiçbir mümin emaneti zayi edemez, etmemelidir. Hele bu emanet, çocuklar olursa…

“O BİR KIZ BABASIYDI”

İslam hukuku biz anne ve babalara; çocuklar üzerinde olan hak, ödev ve görevlerimizi sıralar. Anne ve babanın çocuklarına, kaba bir deyimle, sahip çıkması en önemli ödevleridir. Kitaplarda Rasulullah Efendimiz (s.a.v) için “O bir kız babasıydı” tabiri geçer. Efendimiz’in (s.a.v); kızı Hz. Fatıma’nın (r.a) üzerine nasıl titrediğini, onu nasıl büyüttüğünü, onu evlendirene kadar nasıl yanında olduğunu unutmayalım.

Hüseyin OKUR

Kaynak: SEMERKAND AİLE

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s